Mit tehetünk gyomorsav ellen, savasság ellen házilag? A sok gyomorsav ellen házilag hatékonyan felléphetünk, ha bevezetünk néhány életmódbeli változtatást, és előnyben részesítjük a gyomorsav csökkentő ételeket! Persze elérhetőek vény nélküli készítmények is savasság ellen, melyekkel segíthetjük a gyomorsav csökkentését, a túl sok sav tüneteit enyhíthetjük, mégis hosszútávon a túlzott gyomorsav okainak megszüntetésére kell elsősorban törekedni!
Sav ellen léteznek olyan házi praktikák és gyomorkímélő élelmiszerek, melyekhez azonnal nyúlhatunk, amikor a sok gyomorsav tüneteket okoz.
Tartalomjegyzék
Gyomorsav okai
A gyomorsavnak maró hatása van, ez segíti az elfogyasztott ételek lebontását, megemésztését. Gond akkor van, ha túl sok gyomorsav termelődik, esetleg a gyomorsav a nyelőcsőbe vissza áramlik (reflux). Tekintve, hogy maró hatása van, a nyelőcsőben, nyálkahártyán sérüléseket okozhat.
Gyomorsav naponta 2-3 liter is termelődhet egy felnőtt szervezetben, de mennyiségét számos tényező befolyásolja. Például mit eszünk, mit iszunk, hogyan táplálkozunk, függ az alkohol fogyasztástól, dohányzástól, stressztől, gyógyszerek szedésétől vagy akár meglévő betegségektől.
Legtöbb esetben az emelkedett gyomorsav okai között a nem megfelelő táplálkozás, a helytelen életmód áll.
Fokozott savtermelést okozhat többek között:
- egészségtelen ételek fogyasztása
- túl zsíros, túl fűszeres ételek fogyasztása
- elégtelen folyadék bevitel
- rendszertelen étkezés
- túl savas ételek fogyasztása (pl. citrusfélék, paradicsom, szénsavas üdítők)
- mozgás hiánya
- stresszes életmód.
Sok gyomorsav ellen házilag
A fokozott savtermelés tünetei igen kellemetlenek lehetnek. Savanyú, keserű szájízt okozhat, gyomorégést válthat ki, hasfájást, puffadást, hasi görcsöket, sőt akár köhögést is okozhat. A hányinger és hányás is emelkedett gyomorsav szint tünete lehet.
A kellemetlen tüneteket okozó sav ellen házilag is tehetünk! Azonnali megoldásként alkalmazhatjuk a vény nélküli savlekötőket, a savlekötő szirupokat, savlekötő tablettákat, savlekötő rágótablettákat. Ugyanakkor próbálkozhatunk természetes módszerekkel is gyomorsav ellen, változó, hogy kinél melyik gyomorsav elleni praktika válik be!
- almaecet: lúgosít, így közömbösíti a savasságot. Ritkán előfordul, hogy valakinél az almaecet nem segít a sav ellen, hanem éppen ellenkező hatást vált ki, fokozza a tüneteket.
- citromlé: ez is segíthet közömbösíteni a gyomorban lévő savat. Legjobb, ha frissen facsart citrom levét alkalmazzuk!
- gyömbértea vagy némi gyömbér elrágcsálása
- mentatea fogyasztása
- szódabikarbóna: régi praktika gyomorégés ellen a szódabikarbónás víz fogyasztása. Azonnal segíthet a túlzott gyomorsav ellen és természetes módon fejti ki hatását. Megszünteti a savasságot.
Gyomorsav csökkentő ételek
Az étkezésnek fontos szerepe van a gyomorsav tüneteinek mérséklésében, a reflux kezelésében, az egészséges emésztés támogatásában.
A barnarizs, tojás, banán, spenót, brokkoli, tojás, őszibarack fogyasztása segítheti a túl sok sav leküzdését, enyhítheti a gyomorégés tüneteit.
A szénsavas üdítőket, csokoládét, a fűszeres ételeket, zsíros ételeket kerülni kell gyomorkímélő diátában, reflux diétában!
Gyomorsav lekötő – mikor kell gyógyszer?
Gyomorsav lekötő gyógyszerek elsősorban a tüneteket enyhítik, de a gyomorsav okát nem szüntetik meg. Persze jól jönnek, mikor gyorsan kell valami hatékony megoldás gyomorégés ellen, de igyekezzünk az étrenden, életmódon is változtatni az egészségünk érdekében!
A mindennapi mozgás, a bőséges folyadékfogyasztás, a tápanyagdús és rostban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, változatos étrend kulcskérdés az emésztési problémák orvoslásánál, beleértve a túl sok savtermelést is.
Bizonyos esetekben nem megkerülhető savlekötő gyógyszer szedése sem. Erről mindig a kezelőorvosunk dönt.
Előfordulhat, hogy a túlzott savtermelés miatt a gyomor, nyelőcső nyálkahártyája sérült, ilyenkor általában gyomorsavlekötő gyógyszert írnak fel, mert önmagában a reflux diéta, gyomorkímélő étrend nem elegendő.
Általában, ha már az első tüneteknél a sok gyomorsav ellen házilag megtesszük, amit csak lehet, figyelünk a szükséges étrendi változtatásokra, a gyomorsav csökkentése és a gyomorsav tüneteinek mérséklése sikeres lehet!
Savasság ellen terhesen
Savasság ellen terhesen nem minden savlekötő alkalmazható, figyelni kell a betegtájékoztatóra!
Várandós kismamák egyébként is előnyben részesítik a természetes savlekötő módszereket a terhesség idején. Van, amikor a savasság ellen terhesen segítaz is, ha magasabbra emelik a fejet alvás közben, kisebb adag ételeket fogyasztanak, inkább gyakrabban esznek piciket!
Szerencsére léteznek olyan belsőleges szuszpenziók, melyek azonnal segíthetnek savasság ellen terhesen, és terhesség alatt, szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazhatóak.